Την Παρασκευή 21 Ιουνίου στις 19.00μμ πραγματοποιείται ημερίδα για την Άνοια και τη νόσο Αλτσχάιμερ στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου (Αραφηνίδων Αλών και Έλλης Αλεξίου). Την ενημερωτική εκδήλωση διοργανώνει η κα Μαρία Κωτακίδου σε συνεργασία με την Εταιρεία Alzheimer Αθηνών και τις “Κοινότητες Φιλικές προς την Άνοια” υπό την αιγίδα του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου και τον ΔΟΠΑΠ.
Ομιλητές:
Ιωάννα Βασιλάκου – Νευρολόγος, “Η νόσος Αλτσχάιμερ σήμερα”
Ελένη Μαργιώτη – Κλινική Νευροψυχολόγος , “Η λειτουργία της μνήμης”
Θα ακολουθήσει προβολή της ταινίας μικρού μήκους με τίτλο “Τι είναι αυτό;”
του Κωνσταντίνου Πιλάβιου και συζήτηση.
Το συντονισμό της εκδήλωσης θα κάνει ο δημοσιογράφος Χρήστος Κανελλόπουλος.
Η ημερίδα αποτελεί ένα κοινωνικό Project, αποτέλεσμα σεμιναρίων, με την μέθοδο της «Μεταμόρφωσης» σε μια παραγωγή/διοργάνωση της ΑΜΚΕ Intermediate, στα πλαίσια του “ProjectMati”.
Για οποιαδήποτε πληροφορία επικοινωνήστε με την Topikisunergasia@gmail.com ή το 6977903484.
![ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιÎÏει: κείμενο](https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/64958163_2320962281313079_9023062866772623360_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=55bfca18cd7d82e7e00207705059d69e&oe=5D95CDAD)