Πριν απο λίγο, και υπό της ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής , ανακοινώθηκε ο διορισμός των μελών της εκκλησιαστικής επιτροπής του Ιερού ναού της Παναγίας της Παντοβασίλισσας.
Τα “διοριστήρια” των επιτρόπων δόθηκαν , απο τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ. Νικόλαο, ο οποίος ευχήθηκε και στους επιτρόπους με την ευκαιρία της νέας χρονιάς.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0003-1-1024x683.jpg)
“Ο εκκλησιαστικός επίτροπος είναι , άξιωμα” ανέφερε ο Σεβασμιώτατος για να συμπληρώσει ότι “είναι ένας αξίωμα , που έχει μόνο υποχρεώσεις” , ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε στο βίο και τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να διακρίνουν τον εκκλησιαστικό επίτροπο.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0013-1024x683.jpg)
Kατόπιν ιερέας της Μητροπόλεως , κατ’ εντολή του Σεβασμιωτάτου, διάβασε στους εκκλησιαστικούς επιτρόπους των ενοριών της Μητροπόλεως , τα καθήκοντά τους.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0009-1024x683.jpg)
Στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου – και πριν την επίδοση των “διοριστηρίων” των εκκλησιαστικών επιτρόπων – ο Σεβασμιώτατος, ευλόγησε και έκοψε τη βασιλόπιτα της Ιεράς Μητροπόλεως.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0004-1-1024x683.jpg)
Τα νέα μέλη της εκκλησιαστικής επιτροπής του Ιερού Ναού της Παναγίας της Παντοβασίλισσας των οποίων η θητεία είναι τριετής , μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ