Την πρώτη θέση, και μάλιστα με ψήφους – ρεκόρ, κατέκτησε στο ευρωψηφοδέλτιο της Νέας Δημοκρατίας, ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που δημοσιεύει το protagon.gr, από το Πρωτοδικείο Αθηνών, ο υποψήφιος της ΝΔ κατάφερε να συγκεντρώσει 577.114 σταυρούς, δηλαδή απέσπασε το 10% όσων ψήφισαν. Ο κ. Κυμπουρόπουλος επιλέχθηκε από τον 1 στους 3 ψηφοφόρους της ΝΔ και πήρε συνολικά 1.873.000 ψήφους.
Έτσι κατάφερε να ξεπεράσει τις ψήφους που συγκέντρωσε στις ευρωεκλογές του 2014 ο Μανώλης Γλέζος, ο οποίος είχε πάρει περίπου 460.000 σταυρούς.
Εκτός από τον Στέλιο Κυμπουρόπουλο και ο πρώην πρόεδρος της ΝΔ, Ευάγγελος Μεϊμαράκης, ξεπέρασε τους σταυρούς του Μανώλη Γλέζου, συγκεντρώνοντας 496.600.
![](https://s.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/06/13/1.jpg)
Σημειώνεται δε, ότι τα τελικά αποτελέσματα σε ότι αφορά τις ψήφους που συγκέντρωσαν οι ευρωβουλευτές δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα στην ιστοσελίδα του υπουργείου Εσωτερικών. Συγκεκριμένα στο site του υπουργείου η ενσωμάτωση των σταυρών έχει «κολλήσει» από τις 3 Ιουνίου, στο 73,34%.
![](https://s.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/06/13/2.jpg)
skai.gr