Συγγενείς, φίλοι και συνεργάτες αποχαιρετούν σήμερα την Έρρικα Μπρόγιερ, η οποία έφυγε από τη ζωή στις 5 Ιανουαρίου 2020, σε ηλικία 77 ετών, ύστερα από άνιση “μάχη” με τον καρκίνο.
Από την κηδεία απουσιάζει η αδερφή της, Μαργαρίτα Μπρόγιερ, καθώς η υγεία της επιβαρύνθηκε μετά τον θάνατο της Έρρικας. Να υπενθυμίσουμε ότι μαζί, ως ντουέτο, μεσουράνησαν στη “χρυσή” εποχή του ελληνικού κινηματογράφου.
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/kideia10-1-1200x900.jpg)
.
![DSC_6375](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_6375.jpg)
![DSC_6367](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_6367.jpg)
![DSC_3945](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3945.jpg)
![DSC_3903](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3903.jpg)
![DSC_3909](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3909.jpg)
![DSC_3938](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3938.jpg)
![DSC_3867](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3867.jpg)
![DSC_3847](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3847.jpg)
![DSC_3950](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3950.jpg)
![DSC_3955](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3955.jpg)
![111DSC_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/111DSC_.jpg)
![DSC_3926](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3926.jpg)
![DSC_3920](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3920.jpg)
![DSC_3921](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3921.jpg)
![DSC_3880](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3880.jpg)
![DSC_3869](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_3869.jpg)
![DSC_6385](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2020-01-11/DSC_6385.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/kideia20-1-1200x900.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/martakis-1200x896.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/zouganelis-1200x900.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/giotaGianna4309-1200x900.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2020/01/kanarakis432-1200x900.jpg)
Η Έρρικα Μπρόγιερ γεννήθηκε στην Αθήνα το 1942 από Έλληνα πατέρα και μητέρα Αυστριακή. Ο πατέρας της ήταν ο ηθοποιός Τέλης Ανθίδης (Αριστοτέλης Μαστραπάς), όμως η Έρρικα, όπως και η αδελφή της Μαργαρίτα, κράτησαν το επίθετο της μητέρας τους για την καριέρα τους. Το 1965 παντρεύτηκε με τον Κώστα Βουτσά και απέκτησαν μαζί μια κόρη, τη Σάντρα. Η Έρρικα Μπρόγιερ μεσουράνησε στον χώρο του ελληνικού κινηματογράφου τις περασμένες δεκαετίες.