Κοσμοσυρροή υπάρχει αυτή την ώρα έξω από το Τεκτονικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης, καθώς πλήθος κόσμου περιμένει υπομονετικά για να ξεναγηθεί στο εσωτερικό του κτιρίου, στο πλαίσιο του Open House Thessaloniki.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/11/76935493_619115875292888_2215374814523162624_n.jpg)
Σύμφωνα με πληροφορίες του wepost.gr υπάρχει τριπλάσιος κόσμος από χτες και η αναμονή μπορεί να ξεπεράσει τις δύο ώρες.
Οι πόρτες του Μεγάρου άνοιξαν σήμερα στις 11 και θα κλείσουν στις 5 το απόγευμα.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/11/76702360_619115478626261_5063367280608411648_n.jpg)
Το κτίριο στεγάζεται στην οδό Φιλικής Εταιρείας 24, είναι ένα μεγαλοπρεπές κτίριο εκλεκτικιστικής αρχιτεκτονικής, χτισμένο το 1932. Ανακαινίστηκε μετά το 1978 και πλέον στεγάζει την τεκτονική Στοά της Θεσσαλονίκης.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/11/77013444_619115491959593_738118180249010176_n.jpg)
Για την είσοδο στο κτίριο είναι απαραίτητη η επίδειξη ταυτότητας.
Σύμφωνα με τους υπεύθυνους του κτιρίου και τους ξεναγούς του Open House απαγορεύονται οι φωτογραφίες καθώς και η βιντεοσκόπηση στο εσωτερικό του.Το wepost.gr μίλησε με τον Νικόλαο Παπαγιαννίδη που είναι μέλος της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος, Μεγάλος Ελεονόμος και υπεύθυνος της κοινωνικής αλληλεγγύης της Στοάς
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/11/76765520_619115558626253_5289121134032191488_n.jpg)