Πρωϊνη Κυριακάτικη παρέμβαση του δήμου Ραφήνας Πικερμίου στην οδό Καρυωτάκη στο Νέο Βουτζά, με το ειδικό μηχάνημα προκειμένου να διοχετευτούν προσωρινά τα όμβρια – μέσω ελεύθερης διέλευσης- προς το ρέμα Νταού Πεντέλης μέχρι η ΙΝΤΡΑΚΑΤ (που έχει αναλάβει τα έργα αποκατάστασης από το Υπουργείο Υποδομών) και ο ΑΚΤΩΡ (τα έργα αποχέτευσης) να παρέμβουν για την οριστική λύση. Σχετική ανάρτηση έκανε πριν από λίγο ο Δήμαρχος Ραφήνας Πικερμίου Ευάγγελος Μπουρνούς, δημοσιεύοντας και τις φωτογραφίες που ακολουθούν:
”Δυστυχώς αυτό δεν ανακουφίζει τον συμπολίτη μας για την τεράστια και ίσως ανεπανόρθωτη καταστροφή που έχει υποστεί.
Δεν απαλλάσσει ταυτόχρονα τον Συνεταιρισμό που μοίρασε οικόπεδα παλαιότερα – ακόμα και σε ρέματα και πρανή ρεμάτων -παραπλανώντας την κεντρική διοίκηση και μη κάνοντας τις μελέτες και τα έργα υποδομής που είχε υποχρέωση με τα χρήματα που πλήρωσαν τα μέλη του.
Από το 2013 και μετά η υποχρέωση μεταβιβάστηκε στο δήμο, ο οποίος προσφάτως ολοκλήρωσε την οριοθέτηση του εν λόγω ρέματος και ενέταξε το έργο ασφαλτόστρωσης της οδού Καρυωτάκη στο έργο που εκτελεί σήμερα η ΙΝΤΡΑΚΑΤ.
Τα αποτελέσματα των επιπτώσεων από την καταστροφική πυρκαγιά δυστυχώς πρόλαβαν τον προγραμματισμό του Υπουργείου και όλων των συναρμόδιων φορέων.
Η μέρα ξεκινά με δουλειά αλλά στενάχωρα.”
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2022/01/271932542_7006881239351968_2964162245706604489_n.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2022/01/271936102_7006882092685216_6281125460498351117_n.jpg)