“…οὕτω καὶ ὁ Θεὸς τοὺς κοιµηθέντας διὰ τοῦ Ἰησοῦ ἄξει σὺν αὐτῷ…έτσι και ο Θεός τους “κοιμηθέντες”, με τον Ιησού Χριστό και με πίστη θα τους φέρει στην αιώνια ζωή….”
Στον Ιερό Ναό της Παναγίας Παντοβασίλισσας στη Ραφήνα, ιερούργησε σήμερα ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηλείας κ.κ. Γερμανός (Παρασκευόπουλος) , ο οποίος στη συνέχεια τέλεσε και το 40ήμερο μνημόσυνο προσφιλούς του συγγενούς.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0136-1024x682.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0139-1024x682.jpg)
Στο σύντομο κήρυγμά του , ο Σεβασμιώτατος αναφέρθηκε στον θάνατο, ένα θάνατο οποίος ήρθε στον άνθρωπο, όταν ο άνθρωπος απομακρύνθηκε απο τον Θεό.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0138-1024x682.jpg)
Με τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου, ο οποίος ποιμαίνει την Ιερά Μητρόπολη Ηλείας επι 40ετία (απο το 1981) , συν λειτούργησαν στον Ναό της Παντοβασίλισσας, ο Γραμματέας της Ι.Σ Αρχιμανδρίτης Δαμασκηνός Πετράκος και οι Ιερείς του Ναού πατέρες Δημήτριος Μπακόπουλος και Απόστολος Δάμκαλης.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_0140-1024x682.jpg)