Δευτέρα 26 Αυγούστου παραμονή της εορτής του Αγίου Φανουρίου
τελέστηκε Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός και ευλογήθηκαν οι φανουρόπιτες στο φερώνυμο ιερό παρεκκλήσιο του Αγίου στη πόλη της Ραφήνας , ιερουργούντων των τριών ιερέων της Ενορίας, πατέρων Αποστόλου Βούλγαρη, Δημητρίου Μπακοπούλου και Αποστόλου Δάμκαλη.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0041-1024x683.jpg)
Δεκάδες ήταν και οι φανουρόπιτες τις οποίες παρέδωσαν οι πιστοί προς ευλογία.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0039-1024x683.jpg)
“Ο Αγιος Φανούριος εκτός απο τη σωματική να χαρίζει σε όλους και ψυχική και πνευματική υγεία” ήταν η ευχή του πατρός Δημητρίου Μπακόπουλου που ευχήθηκε στους πιστούς, οι οποίοι παρακολούθησαν με ευλάβεια και υποδειγματική τάξη των Εσπερινό.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0060-1024x683.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0023-2-1024x683.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0029-1-1024x683.jpg)
Μεταξύ των πιστών διακρίναμε τον π. Βουλευτή της Περιφέρειας Νίκο Καντερέ, τον π. Δήμαρχο Ραφήνας Ανδρέα Κεχαγιόγλου και τον βραβευμένο συγγραφέα – ποιητή – πεζογράφο Μάριο Μιχαηλίδη.
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0011-1-1024x683.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0014-1024x683.jpg)
![](https://rpn.gr/wp-content/uploads/2019/08/IMG_0046-1024x683.jpg)
Αύριο Τρίτη 27 Αυγούστου, ανήμερα της εορτής, στις 7 το πρωί θα τελεσθεί Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό της Παναγίας της Παντοβασίλισσας , ενω το απόγευμα στις 7.30 μ.μ θα τελεσθεί μεθέορτος Εσπερινός και η παράκλησις προς τον Άγιο, ενω οι φανουρόπιτες θα “διαβάζονται” από τις 10:30 π.μ έως 12.30 μ.μ και 6.00 μ.μ έως 9:30 μ.μ
Χρόνια Πολλά σε όλους!
Περισσότερες φωτογραφίες ΕΔΩ